Nemoc z povolání
Nemoc z povolání je pojmem, o němž slyšel bezpochyby každý zaměstnanec, jen málokdo však ví, jaká pravidla panují při jejím získání. Jak velké může být odstupné, popřípadě kdy máte nárok na odpovídající rentu?
Z celkového průzkumu logicky vyplývá, že nemoc z povolání získávají především lidé, kteří vykonávají namáhavou manuální činnost. U ní je totiž vyšší riziko zdravotního onemocnění s dlouhodobými následky.
Seznam nemocí z povolání
Prvopočátkem všeho budou jistě vaše zdravotní komplikace. Při jejich prokazování musí být naprosto zřejmé, že vznikly prováděním pracovních úkonů u vašeho zaměstnavatele v delším časovém úseku. Lékařský posudek tak vychází z poměrně bohatého seznamu nemocí z povolání, kam by měl patřit i váš případ. Databáze nemocí je vládou každoročně aktualizována a obsahuje desítky položek.
Nemoc z povolání vs. nedodržení bezpečnosti práce
Rozlišovat také musíte případ, kdy máte nemoc z povolání nebo jste si způsobili pracovní úraz a ten vznikl při nedodržení striktních postupů od zaměstnavatele. V takovém případě budete jenom velice stěží prokazovat, že jde o dlouhodobé onemocnění vzniklé v důsledku práce.
Vhodný posudek a odstupné
Pakliže se u vás nemoc z povolání projeví v plné míře a znemožní vám další absolvování pracovního procesu, stane se pro vás nosným článkem zdravotní posudek. Ten může být potvrzen jak firemním lékařem, tak nezávislými odborníky. U přiznané nemoci z povolání předstupujete před vyšší lékařskou komisi.
Obvykle bývá zvykem, že při nemoci z povolání dochází k ukončení právní činnosti s nárokem na odstupné. Ať už svůj pracovní poměr skončíte dohodou nebo ve dvouměsíční výpovědní lhůtě, mělo by vám náležet odstupné ve výši alespoň dvanácti měsíčních platů.
Dlouhodobá náhrada škody
Jestliže nemocí z povolání došlo ke snížení vašeho pracovního uplatnění na trhu a vy nastupujete na méně kvalifikovanou a hlavně méně placenou pozici, bude vám finanční rozdíl doplácen. Povětšinou jdou tyto finance z pojištění posledního zaměstnavatele, u něhož byla prokázána nemoc z povolání.
V reálu to znamená, že pracujete méně, popřípadě se tolik nenamáháte a zároveň máte stejný plat, jako před prokázáním nemoci z povolání. Tutu náhradu výdělku lze pobírat až do důchodového věku, tedy do 65 let za předpokladu, že vaše onemocnění stále přervává.
Lékařské výlohy za nemoc z povolání
Není to však jenom náhrada příjmu, o níž jsme vás informovali výše. Pakliže vám nemoc z povolání způsobí další zdravotní komplikace, které například nechce proplácet pojišťovna, můžete tyto výdaje požadovat po svém zaměstnavateli. V některých případech může jít také o bolestné nebo proplacení ztíženého společenského uplatnění.
Další články
- Otázky při pohovoru, na které nemusíte odpovídat
- Získejte praxi prostřednictvím stáže ve firmě
- Kdy máte nárok na neplacené volno
- Nemoc z povolání
- Co je to vytýkací dopis?
- Na co si dát pozor u přesčasů
- Dovolená a nemocenská ve zkušební době
- Vhodné oblečení na pohovor
- Časté chyby v životopisech
- Workoholismus - nepřehánějte to s prací
- Může mi zaměstnavatel snížit plat?
- Mám nárok na lékaře v pracovní době?
- Záludnosti smlouvy na dobu určitou
- V čem vám pomůže personální agentura
- Návrat do práce z mateřské dovolené
- Zamezte syndromu vyhoření
- Novodobá forma pohovoru – Assessment centre
- Vhodný odchod do penze
- Jak hledat práci, jako OZP?
- Zhodnoťte svůj neúspěch při výběrovém řízení
- Brigády v zahraničí
- Připravte se na svůj první pohovor
- Práce formou brigády
- Záležitosti týkající se výpovědi v zaměstnání
- Jak jednat o výši svého výdělku?
- Těhotenství a práce
- Rozhodování mezi HPP a OSVČ
- Poprvé na úřad práce
- Má smysl oslovit rovnou firmu?
- Odpovědi na částé pracovněprávní otázky
- Jak hledat a najít práci?
- Jak napsat motivační dopis
- Úřad práce a podpora v nezaměstnanosti
- Jak správně napsat životopis ?