Může mi zaměstnavatel snížit plat?
Plat, mzda, výdělek a obecně peníze. Element, kvůli kterému všichni chodí do práce a jenž je hnacím motorem všech lidí. Kromě přidávání, které je bezpochyby velice příjemným procesem, může však docházet i ke snižování platu. Co si však zaměstnavatelem může dovolit v této otázce a má právo na to, snížit vám plat?
Tuto problematiku probereme pěkně od počátku.
Soukromý a veřejný sektor
V úvodu je třeba zmínit, že existují dva pracovní sektory, u nichž se snižování finančního ohodnocení trochu odlišuje.
-
Privátní pracovní sféra
-
Veřejná pracovní sféra
Pokud hovoříme o soukromém sektoru, je mzda zaměstnanci přiznána na základě písemné dohody. Její změna, respektive snižování nebo zvyšování je pak řízeno dalšími dodatky mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Tato oblast pracovních příležitostí je tedy vždy o dohodě a společnost, ve které pracujete jednoduše má právo na snížení platu, musíte s ním však souhlasit prostřednictvím uzavřeného dodatku.
Snižování platu ve veřejné správě
Zcela opačný segment představuje státní, respektive veřejný sektor, v němž může taktéž docházek ke snižování platu. Do této pracovní sféry patří většinou státní, městské a obecní složky, příspěvkové organizace, fondy a další.
U tohoto typu zaměstnavatele je vaše mzda řízena platovými tabulkami stanovenými zákonem. Výše platu se povětšinou přizpůsobuje dosaženému vzdělání a délce předchozích pracovních poměrů. Součástí výplaty je však i osobní příplatek, který je regulovatelný a odvíjí se od pracovního nasazení, výsledků a vykonávané práce. A právě tato část mzdy je měnná a zaměstnavatel prostřednictvím ní může provést snížení vašeho platu.
Velikost osobního příplatku
Snížení mzdy v případě veřejného sektoru může být poměrně rapidní, což se odvíjí od přiznaného osobního ohodnocení. Na základě příslušných paragrafů § 131 ods. 1 a § 131 ods. 2 zákoníku práce lze docílit dvou zcela odlišných velikostí příplatku.
-
Příplatek ve výši 50% platového tarifu
-
Příplatek ve výši 100% platového tarifu – týká se výše uvedených osob, jež se pyšní větší odborností, než kolegové nebo produkují mnohem více činností – zaměstnanci mohou dosáhnout 100% pouze za předpokladu, že spadají do desáté až šestnácté platové třídy
Osobní příplatek je v tomto ohledu označován, jako nenároková část platu, která se ale stává tou nárokovou v momentě přiznání zaměstnavatelem, i přesto však o ni můžete přijít.
Odejmutí osobního příplatku
Jak asi správně tušíte, má zaměstnavatel ve veřejném sektoru možnost manipulovat s touto složkou platového ohodnocení a pokud zaměstnanec nesplňuje patřičné náležitosti týkající se vyšší výkonnosti a pracovního nasazení, kvůli kterým byl příplatek uznán, může být i velice rychle odebrán, a to jak krátkodobě, tak dlouhodobě, respektive snížen.
Zaměstnavatel tak může provádět snížení vaší mzdy, to se však odvíjí od typu zaměstnavatele a závisí na tom, zda byl váš výdělek dohodnut nebo stanoven. Poté může dojít ke snížení dle výše uvedených variant.
Další články
- Otázky při pohovoru, na které nemusíte odpovídat
- Získejte praxi prostřednictvím stáže ve firmě
- Kdy máte nárok na neplacené volno
- Nemoc z povolání
- Co je to vytýkací dopis?
- Na co si dát pozor u přesčasů
- Dovolená a nemocenská ve zkušební době
- Vhodné oblečení na pohovor
- Časté chyby v životopisech
- Workoholismus - nepřehánějte to s prací
- Může mi zaměstnavatel snížit plat?
- Mám nárok na lékaře v pracovní době?
- Záludnosti smlouvy na dobu určitou
- V čem vám pomůže personální agentura
- Návrat do práce z mateřské dovolené
- Zamezte syndromu vyhoření
- Novodobá forma pohovoru – Assessment centre
- Vhodný odchod do penze
- Jak hledat práci, jako OZP?
- Zhodnoťte svůj neúspěch při výběrovém řízení
- Brigády v zahraničí
- Připravte se na svůj první pohovor
- Práce formou brigády
- Záležitosti týkající se výpovědi v zaměstnání
- Jak jednat o výši svého výdělku?
- Těhotenství a práce
- Rozhodování mezi HPP a OSVČ
- Poprvé na úřad práce
- Má smysl oslovit rovnou firmu?
- Odpovědi na částé pracovněprávní otázky
- Jak hledat a najít práci?
- Jak napsat motivační dopis
- Úřad práce a podpora v nezaměstnanosti
- Jak správně napsat životopis ?